Whistleblower Whistleblower
3202
BLOG

"Azerbejdżan jest bramą do Iranu"

Whistleblower Whistleblower Polityka Obserwuj notkę 6

Londyńskim „The Times” opublikował rozmowę z człowiekiem, który jak twierdzi,  jest agentem izraelskiego wywiadu w Azerbejdżanie. Ów człowiek, przedstawiany w artykule jako "Simon", powiedział, że dziesiątki izraelskich agentów  Mossadu działa na terenie tego państwa.

"(...)To jest punkt wyjścia dla naszej pracy wywiadowczej. Nasza obecność tutaj jest niezauważalna, ale ważna,  dlatego zwiększyliśmy ją(obecnośc) w ubiegłym roku, a to przynosi nam bardzo potrzebne efekty, jesteśmy  blisko od Iranu, to zadziwiająco podatny kraju(...) "- powiedział Simon.

Spotkanie między agentem, a londyńskim reporterem odbyło się w Baku, w pobliżu ambasady Izraela. Do niedawna izraelski misja dyplomatyczna w Baku była zagrożona atakiem odwetowym za zabicie wysokiego rangą dowódcy "Hezbollahu" Imada Mugnie, cztery lata temu.

Baku znajduje się w odległości kilku godzin drogi od granicy z Iranem . "Simon" określa swoje zadania jako "szarą strefę operacji wywiadowczych", gdyż  gro informacji pochodzi od ludzi, którzy regularnie przemieszczają się między Azerbejdżanem, a Iranem i nie są kontrolowani.

Arastun Orujlu, były oficer kontrwywiadu w Azerbejdżanie i dyrektor ds. badań centrum "Wschód - Zachód" w  Baku uważa, że określenie "dziesiątki agentów" jest mocno przesadzone. Dodaje jednak  "kilku agentów Mossadu to fakt,  pracujący tu jednak bardziej efektywnie niż wywiad irański, który ma tysiące agentów u nas ".

Analityk Zazhdusht Alizadeh uzupełniając wypowiedź Orujlu, powiedział gazecie, że siatka szpiegowska w Baku - jest  "tajemnicą poliszynela". Wszyscy wiedzą o ich obecności w Azerbejdżanie, ale nadal to tajemnica. Na końcu jego wypowiedzi pada istotne pytanie: "Jak dużo pieniędzy zapłacili rządowi Azerbejdżanu w postaci łapówek?"   


Kamil Salimov, profesor prawa na uniwersytecie w Baku uważa, że ta sytuacja jest naturalna, Azerbejdżan jest bramą do Iranu, 24% Irańczyków jest narodowości azerskiej,a 16% może korzystać z bezwizowego ruchu między tymi krajami.

Mimo tego, między Teheranem i Baku ciągle wzrasta napięcie. Według agencji prasowej Turan,  siły zbrojne Azerbejdżanu stale współpracują z izraelskimi i amerykańskimi.
 

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Orientalistycznego UW. Uczestnik seminarium na temat konfliktu i wysiłków na rzecz pokoju pomiędzy Izraelczykami a Palestyńczykami prowadzonego przez Fundację Friedricha Eberta oraz seminarium w Parlamencie Europejskim zorganizowanym przez Komisję Spraw Zagranicznych: Unia Europejska i Chiny – strategiczni partnerzy czy rywale? Obserwator unijnej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). Były analityk ds. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej INCAS. Były współpracownik portalu Polityka Wschodnia. Komentator Polskiego Radia i Polsat News. Ekspert ECAG, współpracownik ośrodka analitycznego Stratfor.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka